top of page

Поради батькам Калуського ліцею № 2

Родина - це перший суспільний ступінь у житті людини. Вона з раннього віку направляє свідомість, волю, почуття дітей. Під керівництвом батьків дитина набуває свого першого життєвого досвіду, елементарних знань про навколишню дійсність, умінь і навичок життя в суспільстві. Враження дитинства залишають слід на все життя. Дитячі переживання впливають на всю подальшу долю людини, хоча часто вони й залишаються в області підсвідомого. Людина може забути про них, але вони, попри її волю часто визначають її вчинки.

Скільки б у школі ми не вчили, скільки б не говорили про співчуття, доброту, любов, якщо цього не має у сім’ї, дитина цього не навчиться.

Головна особливість сімейного виховання в тому, що воно є емоційним за своїм змістом і передбачає любов батьків до дітей і відповідне почуття дітей до батьків.

Діти наслідують батьків у всіх своїх діях і рухах, словах. Перші її уявлення про ідеал, про досконалість пов’язані насамперед з образом батьків.

Це прагнення бути схожим на батьків і зовні, і внутрішньо перетворюється на найпотужнішу рушійну силу сімейного виховання. Ніщо не діє на дітей так разюче, як сила прикладу, а між усіма іншими прикладами жодний інший не має такої сили, як приклад батьків.

Шановні батьки, не думайте, що ви виховуєте дитину, тільки тоді, коли з нею розмовляєте, або повчаєте її, або наказуєте їй. Ви виховуєте її кожної миті вашого життя...

Джерелом благополуччя дитини в родині, умовою її правильного виховання, щасливого дитинства є любов до неї батьків. Діти дуже чуйно реагують на любов і ласку, гостро переживають їхній дефіцит. Живучи в родині, дитина повинна бути упевнена, що її хтось дуже, дуже любить і вона теж когось любить безмежно. Така любов створює почуття захищеності, справжнього комфорту.

Проте, у практиці сімейного виховання трапляються випадки, коли батьки дуже люблять своїх дітей, оберігають від усіляких труднощів, піклуються про їхнє здоров’я, харчування, навчання, а діти виростають грубими, жорстокими, егоїстичними. Як правило, у таких випадках винна не любов сама по собі, а не розсудливість любові, адже батьки самі ставили дітей у такі умови, за яких з них, крім егоїстів нічого і не могло вирости.

Отже, від родини, від найближчих та найдорожчих людей, діти в першу чергу очікують розуміння та підтримки, турботи та довірливого, щирого, відкритого спілкування; спокою та захищеності. Батьки часто розуміють, що найбільше потрібно їх дітям, проте чомусь не завжди допомагають долати труднощі та кризові для дитини моменти, і як правило займають позицію „спостерігача”, мовляв „ це дрібниці...; переросте..., пройде..., і т. д. Поступово, коли дитина не відчуває підтримки та розуміння з боку сім’ї, вона відчужується від рідних, почуває себе самотньою в родині та шукає необхідного захисту та підтримки на стороні, поза сім’єю.

Тобто, однією з головних проблем, напевне є проблема взаєморозуміння між батьками та дітьми, адже і дітям, і дорослим необхідно, аби їх не тільки слухали, а й чули; не тільки сприймали, а й допомагали і підтримували.

 

Батьки і діти - це любов і сльози

Це вічне щастя і одвічний біль.

Це - сонце і тепло, сніги й морози, 

Мед на вуста й на вічні рани сіль.

Як на троянді колючки і квіти,

Так і в житті є радість і печаль

Високі мрії й дуже різні діти...

Чомусь таке трапляється, на жаль.

Всім хочеться все мати в ідеалі,

Причому водночас і без зусиль.

Щоб щастя без труда і без печалі

Пливло саме у руки звідусіль.

Та у житті такого не буває

Й запам’ятати треба в чому річ:

Зоря щаслива лиш тоді засяє,

Якщо трудитись будеш день і ніч.

А діти - це і щастя, і турбота,

Відповідальність і тривога теж.

Без відпочинку й вихідних робота,

Любов така, яка не має меж!

І пам’ятайте такі прості істини:  

  • Якщо дитину постійно критикують, вона вчиться ненавидіти.

  • Якщо дитина живе в атмосфері ворожості, вона вчиться агресивності.  

  • Якщо дитину висміюють, вона стає замкненою.  

  • Якщо дитині постійно докоряти, вона вчиться жити з почуттям провини.

  •  Якщо дитина зростає в чесності, вона вчиться бути справедливою.

  •  Якщо дитина живе в безпеці, вона вчиться вірити в людей.  

  • Якщо дитину підтримують, вона вчиться цінувати себе.  

  • Якщо дитина живе в атмосфері доброти, вона вчиться знаходити любов у цьому світі.

Шановні Батьки! Давайте прислухаємось до того, про що говорять наші діти. А вони говорять от про що:

«Кожна людина – це особистість. Зі своїми думками, переконаннями, смаками, інтересами."

Про це багато написано дорослими у розумних книжках. Але ж чому ті самі дорослі, стаючи батьками, ігнорують внутрішнє «Я» своїх дітей? Як інколи важко нам, підліткам, порозумітися із старшими! На нас тиснуть, рішуче забороняють робити деякі речі, нічого не пояснюючи, накладають різні табу… Чому?

Невже не можна порозумітися?

Так, контроль має бути, але, шановні батьки, не обмежуйте нашу свободу! Дозвольте виражати свої думки. А замість різних заборон краще спробуйте зрозуміти своїх дітей. Одяг, який ви нам купуєте, страви, які готуєте, це добре, велика за це вдячність, але хоча б інколи обговорюйте разом з нами наші справи. Дефіцит спілкування з вами не може компенсувати ніщо».

bottom of page